Franquette Ceviz Fidanı

Franquette Ceviz Fidanı Özellikleri


Franquette ceviz fidanı yan dallarında daha az miktarda meyve vermesi, ağaçlarının çok büyük olması ve randımanının daha düşük olması gibi sebeplerle, diğerlerine göre daha az tercih edilen ceviz fidanı çeşididir. Chandler ceviz fidanı tozlayıcısı olarak dikilen gerçek Franquette ceviz fidanını Bandırma Fidan Fide A.Ş. güvencesi ile sizlere sunuyoruz.

Franquette Ceviz Fidanı İklimi İsteği Nasıldır?


Franquette Ceviz Türü soğuklanma ihtiyacı da 700 saat yani yaklaşık olarak 1 aydır. Franquette Ceviz meyveleri küçük denilebilecek büyüklüktedir ve içinin ağırlığı da 5 gramdır. İçinin oranı %46 civarlarında olmaktadır. İç rengi oldukça açık ve güzeldir. Franquette ceviz fidanı, hem dikine hem de kuvvetli bir şekilde yetişir. Denizden yüksekliği yani rakımı, kendi başına olduğunda 1000 metreye kadar, tozlayıcı olarak kullanıldığında 1200 metreye kadar dikilmesi tavsiye edilmektedir.

Franguette Ceviz Türü Hangi Aralıklarla Dikilmelidir?

Franquette Ceviz, ceviz alanlarında her 10 tane ana ceviz türüne tozlayıcı olarak 1 adet dikilmelidir. Franquette Ceviz geç yapraklanmakta olduğundan dolayı ilkbahar geç donları bu bitkiyi çok fazla etkilememektedir. Dikim aralıklarının 4’e 8 metre ve 5’e 7 metre olarak belirlenmesi bu ceviz türü için uygulanabilir. Üstü kapalı olan bahçelerde dikilmesi tavsiye edilmemektedir.

Franguette Ceviz Türü Hangi Ceviz Türlerinin Tozlayıcısıdır?

Franquette Ceviz Türü, Chandler, Fernor ve Pedro Ceviz türlerinin tozlayıcısı olarak kullanılmaktadır ve tozlayıcısı olduğu bütün ceviz türlerinin iklim özelliklerini taşımaktadır. Franquette Ceviz Fidanı, ceviz alanlarında her 10 tane ceviz çeşidine 1 adet tozlayıcı olarak dikilmelidir.

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri


Fransız kökenli oldukça verimli olabilen fernor ceviz fidanı; denizden 50 metre ile 1800 metre arasında olan yüksekliğe kadar dikilmesi mümkündür. Bu rakımlardan anlaşılabileceği üzere, yüksek denilebilecek rakımdaki bölgelere dikiminin yapılması mümkün olmaktadır. Yüksek rakımlarda meydana gelen hem ilkbaharın hem sonbaharın donları, bu ceviz türüne tesir etmez. Ceviz olacak dişi çiçeklerin Mayıs ayının başında açması nedeniyle, bu ceviz türü ilkbahar geç donlarından etkilenmemektedir.

Fernor Ceviz Fidanı Hangi İklime Uygundur


Yüksek rakımlarda meydana gelen hem ilkbaharın hem sonbaharın donları, bu ceviz türüne tesir etmez. Ceviz olacak dişi çiçeklerin Mayıs ayının başında açması nedeniyle, bu ceviz türü ilkbahar geç donlarından etkilenmemektedir. Fernor ceviz ağacı, sonbahar mevsiminde de Kasım ayına kadar kış dinlenmesindedir. Bu dinlenme ile yeni gelen dallar kapanır ve hem yeni dallara, hem ağacın diğer kısımlarına sonbahar erken donları tesir etmez. Hatta kışın meydana gelen ve eksi 25 derecelere kadar ulaşan don olayları da fernor ceviz türünü kötü etkilemez. Bu nedenle fernor ceviz türüne soğuk iklim cevizi de denir.

Fernor Ceviz Türünün Dikim Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Toprakta sık aralıklarla dikilmeye müsaittir. Dikimi, ya 4 metreye 8 metre, ya da 5 metreye 7 metre aralıklarla yapılmalıdır. Aralıklar 4 metreye 8 metre olarak belirlendiğinde, 1 dönüme yaklaşık 32 adet fidan dikilebilir. Aralıklar 5 metreye 7 metre olarak belirlendiğinde, 1 dönüme yaklaşık olarak 29 adet ceviz fidanı dikilebilir. Chandler ceviz türünde de dikim aralıkları Fernor Ceviz türünün aynısıdır. Fernor ceviz türü kuvveti orta düzeydedir ve büyüme şekli yarı dikinedir.

Fernor Ceviz Üretimi Ülkemizde İhtiyacı Karşılıyor mu?

Ülkemizde fernor cevizi üretimi ihtiyacı karşılamamakta ve ithal edilmektedir. Bu meyvenin kalitesinde pazarlanmasında ve satılmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı Özellikleri


Fernette ceviz fidanı Fernor ceviz fidanı tozlayıcısı olarak kendisinin çöğürü üzerine farklı aşılama yöntemleri uygulanarak üretilebilmektedir. Bandırma Fidan Fide A.Ş. güvencesi ile firmamızdan fernor ceviz fidanını gerçek tozlayıcısı sipariş verebilirsiniz.

Fernette ceviz fidanı kökeni Fransızdır; Franquettenin x lara melezidir. Bu ceviz türü geç çiçeklenmektedir. Yan dallara doğru verimi artmaktadır. Fernette cevizinin tozlayıcısı Fernor yada Franguette cevizidir. Bu çeşitten bol bol tozlama yapılabilmektedir. Bunun anlamı şudur ki; 20 ağaçta bir tozlayıcı olarak bulundurulması anlamına gelmektedir. Örneğin 40 ağaç dikim yapılacak bir tarlaya 38 ağaç Fernor 2 adet ağaç da Fernette ceviz çeşidi dikimi yapılması gerekir. Kasım ayına kadar yeni oluşan dallarının kapanması sürer ve bu sebeple sonbahar donları bu ağaç türüne kolay kolay tesir etmez.

Fernette Cevizinin Meyveleri Nasıldır?


Bu ceviz fidanı türünün meyvelerinin ağırlığı ortalama olarak 12 gramdır. İç verimliliği yaklaşık yüzde 50 civarında olup ortalama ağırlıkları 7,5 gramdır. Fernette türü meyvesinin kabuktan ayrılması kolaydır, kabukları gayet incedir ve içi beyaz renkli olduğundan ötürü bu ceviz türü de kaliteli ürünler arasında sayılabilmektedir.

Fernette Cevizi ne zaman hasat edilir?

Fernor cevizinde olduğu gibi Eylül ayının sonlarına doğru yapılmaktadır. Karasal iklim özelliklerini taşıyan yerlerde dikilmesi daha doğru olacaktır. Fernette ceviz türü 4 metreye 8 metre aralıklarla dikilmeye müsaittir ve bu aralıklara dikkat edilmelidir.

Fernette Ceviz Türünün Dikim Bölgeleri Nasıldır?

Fernette Ceviz fidanı denizden 1800 metre yüksekliklere kadar dikilmesi mümkün olan bir türdür.

Chandler Ceviz Fidanı

Chandler ceviz fidanı fiyatı; tüplü chandler ceviz fidanı için 8 TL, açık köklü chandler ceviz fidanı içinse 12 TL’den başlamaktadır. Toplu alımlarda en ucuz fiyatlar, dikim sonrası %100 ceviz fidanı tutma garantisi Bandırma Fidan Fide A.Ş. güvencesi fidan satışı için bizi arayın.

AÇIK KÖKLÜ CHANDLER CEVİZ FİDANI

Açık Köklü Chandler Ceviz Fidanı

Kasım-Mart aylarında dikilen chandler ceviz fidanı için büyük boy fidan siparişleriniz için acele ediniz. Ön sipariş alımları ile hem daha ucuza chandler ceviz fidanı sipariş edebilir hemde istediğiniz boyda fidanlar ile ceviz bahçesi kurabilirsiniz.

TÜPLÜ CHANDLER CEVİZ FİDANI

Tüplü Chandler Ceviz Fidanı

Yılın 12 ayı dikilen tüplü chandler ceviz fidanı torbalı ceviz fidanıdır. Tüplü ceviz fidanı dikimi gübresi hazır olarak köklerinde sarılı olduğu için kılcak köklere zarar verme riski daha düşük bir şekilde ufak bir çukur kazılarak yapılabilir. Tüplü chandler ceviz fidanı fiyatları açık köklü fidanlara göre daha uygundur. Sizde daha uygun fiyatlara yılın 12 ayı chandler ceviz bahçesi kurmak istiyorsanız bizimle iletişim kurunuz.

Chandler Ceviz Fidanı Özellikleri

Chandler Ceviz Fidanı türü; verimi oldukça fazla olan daha çok Kaliforniya’da yetiştirilen bir Amerikan cevizidir. Çetnır olarak da söylenmektedir. Bandırma Fidan Fide A.Ş. güvencesi ile orjinal çetnır ceviz fidanı siparişi için bizi arayabilirsiniz.

Chandler ceviz fidanı dikimi; Denizden yaklaşık olarak 1100 metre yüksekliğe kadar dikilebilmesi mümkündür. 1100 metreden daha yükseklere dikilmesi tavsiye edilmemektedir. Toprakta aralıkları sık olarak dikilmeye müsaittir. Chandler ceviz fidanı ilkbahardaki erken don olaylarından pek fazla etkilenmeyen bir aşılı ceviz fidanı türüdür.

Chandler Ceviz Türünün Verimliliği Nasıldır?


Dünyada verimliliği en yüksek olan ceviz türüdür. Genç bir bitki iken verimi nispeten daha fazladır. Chandler Ceviz türü yan dallarından meyve verme miktarı %90’ları bulmaktadır. Yerli ceviz türlerinden 15 gün daha sonra çiçeklenen chandler ceviz türü tozlayıcı bitkisi Fernette ve Franquette olsa da, verimli olması sebebiyle Fernette daha çok tercih edilmektedir. Chandler ceviz türünde meyve tutma oranı da oldukça yüksektir. Meyve tutmaya başladığı anda, meyvelerinde çift çatal sıklıkla görülebilmektedir. Açık renkte olan iç cevizi %90-%100 dolaylarındadır.

Chandler Kendi Tohumunda Dikilirse Nasıl Bir Sonuç Alınır?

Chandler çeşidi ağaçtan tohum alınarak ekilen bir ceviz kendi türünün özelliklerini taşımaz. Bu şekilde ortaya çıkan ceviz türü yabani olur. Bu ceviz türüne halk arasında çöğür denir. Çöğürün piyasa fiyatı normal ceviz fiyatından oldukça azdır.

Chandler Ceviz Üretimi Ülkemizde İhtiyacı Karşılıyor mu?

Ülkemizde chandler cevizi üretimi ihtiyacı karşılamamakta ve ithal edilmektedir. Bu meyvenin kalitesinde pazarlanmasında ve satılmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Ceviz Dikimi Öncesi Toprak Analizi

Ekim ve dikim yapacağımız alanlarda ürün veriminin tam alınabilmesi için topraktaki besin (azot, fosfor, potasyum, magnesyum) oranlarının bilinmesi gerekmektedir. En önemlisi ise dikim yapacağımız bitkinin hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu bilmemiz ve bu besinlerin toprağımızda bulunup bulunmadığını öğrenmemiz gerekmektedir. Daha fazla oku “Ceviz Dikimi Öncesi Toprak Analizi”

Ceviz Ağacının Ekolojik İstekleri

Ceviz uzun ömürlü ağaçtır. Cevizler hızlı gelişirler; büyük yuvarlak taç yaparlar;  25-30 m’ye kadar yükselebilen ağaçlardır. Kazık köklüdür ve kökleri 3-4 m derine gidebilmektedir.

100 yaşından fazla ve hala bol miktarda meyve veren ceviz ağaçlarına rastlamak mümkündür.

ceviz ağacının en önemli niteliklerinden birisi, değişik toprak ve iklimlere kolayca uyum sağlamasıdır. Ceviz ağacının yetiştirilmesi uzun zamana bağlı olmakla beraber, 400-1800 saat soğuklama ihtiyacıyla dünya üzerinde en çok yayılan meyve türlerinden birisidir. Daha fazla oku “Ceviz Ağacının Ekolojik İstekleri”