Fernette Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı Özellikleri


Fernette ceviz fidanı Fernor ceviz fidanı tozlayıcısı olarak kendisinin çöğürü üzerine farklı aşılama yöntemleri uygulanarak üretilebilmektedir. Bandırma Fidan Fide A.Ş. güvencesi ile firmamızdan fernor ceviz fidanını gerçek tozlayıcısı sipariş verebilirsiniz.

Fernette ceviz fidanı kökeni Fransızdır; Franquettenin x lara melezidir. Bu ceviz türü geç çiçeklenmektedir. Yan dallara doğru verimi artmaktadır. Fernette cevizinin tozlayıcısı Fernor yada Franguette cevizidir. Bu çeşitten bol bol tozlama yapılabilmektedir. Bunun anlamı şudur ki; 20 ağaçta bir tozlayıcı olarak bulundurulması anlamına gelmektedir. Örneğin 40 ağaç dikim yapılacak bir tarlaya 38 ağaç Fernor 2 adet ağaç da Fernette ceviz çeşidi dikimi yapılması gerekir. Kasım ayına kadar yeni oluşan dallarının kapanması sürer ve bu sebeple sonbahar donları bu ağaç türüne kolay kolay tesir etmez.

Fernette Cevizinin Meyveleri Nasıldır?


Bu ceviz fidanı türünün meyvelerinin ağırlığı ortalama olarak 12 gramdır. İç verimliliği yaklaşık yüzde 50 civarında olup ortalama ağırlıkları 7,5 gramdır. Fernette türü meyvesinin kabuktan ayrılması kolaydır, kabukları gayet incedir ve içi beyaz renkli olduğundan ötürü bu ceviz türü de kaliteli ürünler arasında sayılabilmektedir.

Fernette Cevizi ne zaman hasat edilir?

Fernor cevizinde olduğu gibi Eylül ayının sonlarına doğru yapılmaktadır. Karasal iklim özelliklerini taşıyan yerlerde dikilmesi daha doğru olacaktır. Fernette ceviz türü 4 metreye 8 metre aralıklarla dikilmeye müsaittir ve bu aralıklara dikkat edilmelidir.

Fernette Ceviz Türünün Dikim Bölgeleri Nasıldır?

Fernette Ceviz fidanı denizden 1800 metre yüksekliklere kadar dikilmesi mümkün olan bir türdür.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir