Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri


Fransız kökenli oldukça verimli olabilen fernor ceviz fidanı; denizden 50 metre ile 1800 metre arasında olan yüksekliğe kadar dikilmesi mümkündür. Bu rakımlardan anlaşılabileceği üzere, yüksek denilebilecek rakımdaki bölgelere dikiminin yapılması mümkün olmaktadır. Yüksek rakımlarda meydana gelen hem ilkbaharın hem sonbaharın donları, bu ceviz türüne tesir etmez. Ceviz olacak dişi çiçeklerin Mayıs ayının başında açması nedeniyle, bu ceviz türü ilkbahar geç donlarından etkilenmemektedir.

Fernor Ceviz Fidanı Hangi İklime Uygundur


Yüksek rakımlarda meydana gelen hem ilkbaharın hem sonbaharın donları, bu ceviz türüne tesir etmez. Ceviz olacak dişi çiçeklerin Mayıs ayının başında açması nedeniyle, bu ceviz türü ilkbahar geç donlarından etkilenmemektedir. Fernor ceviz ağacı, sonbahar mevsiminde de Kasım ayına kadar kış dinlenmesindedir. Bu dinlenme ile yeni gelen dallar kapanır ve hem yeni dallara, hem ağacın diğer kısımlarına sonbahar erken donları tesir etmez. Hatta kışın meydana gelen ve eksi 25 derecelere kadar ulaşan don olayları da fernor ceviz türünü kötü etkilemez. Bu nedenle fernor ceviz türüne soğuk iklim cevizi de denir.

Fernor Ceviz Türünün Dikim Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Toprakta sık aralıklarla dikilmeye müsaittir. Dikimi, ya 4 metreye 8 metre, ya da 5 metreye 7 metre aralıklarla yapılmalıdır. Aralıklar 4 metreye 8 metre olarak belirlendiğinde, 1 dönüme yaklaşık 32 adet fidan dikilebilir. Aralıklar 5 metreye 7 metre olarak belirlendiğinde, 1 dönüme yaklaşık olarak 29 adet ceviz fidanı dikilebilir. Chandler ceviz türünde de dikim aralıkları Fernor Ceviz türünün aynısıdır. Fernor ceviz türü kuvveti orta düzeydedir ve büyüme şekli yarı dikinedir.

Fernor Ceviz Üretimi Ülkemizde İhtiyacı Karşılıyor mu?

Ülkemizde fernor cevizi üretimi ihtiyacı karşılamamakta ve ithal edilmektedir. Bu meyvenin kalitesinde pazarlanmasında ve satılmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir